PIT 37 druk

Tagi

druk pit 37

pit 37 druk

pit-37 druk

pit 37

pit 37 interaktywny

pit 37 pdf

pity 2016

ulga odsetkowa

pit 37 ulga odsetkowa

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

 

Ulga odsetkowa została wycofana już kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że podatnicy nie mogą z niej korzystać, gdy wypełniają rozliczenie PIT 2017 (szczególnie druk pit 37). Zgodnie z obowiązującymi zasadami, odliczenia mogą dokonać osoby, które nabyły prawo do ulgi w trakcie jej obowiązywania. Oznacza to, że z ulgi odsetkowej można obecnie skorzystać tylko i wyłącznie na podstawie praw nabytych.

 

W ramach ulgi odsetkowej podatnicy mogą odliczyć od podstawy do opodatkowania odsetki od:

  • kredytu (pożyczki), który został zaciągnięty w latach 2002-2006 w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • kredytu refinansowego, który został zaciągnięty w celu spłacenia kredytu mieszkaniowego,
  • kredytu, który został zaciągnięty na spłatę kredytu refinansowego.

Co bardzo istotne, ulgą nie są objęte kredyty (pożyczki) prywatne – konieczne jest korzystanie z oferty banków i innych instytucji finansowych.

Teoretycznie podatnik, który posiada prawo do ulgi odsetkowej, może z niej korzystać aż do momentu, gdy spłaci kredyt. Przy czym decydujący jest termin spłaty, który został określony w umowie kredytowej. Po jego przekroczeniu, podatnik nie może korzystać z ulgi. Są jednak pewne ograniczenia – ulga zostanie całkowicie wycofana 31 stycznia 2027 r. Zatem od 2028 r. odliczenia nie będzie mógł dokonać żaden podatnik.

Wysokość odsetek od kredytu mieszkaniowego, jakie podatnicy mogą uwzględnić wypełniając deklaracje za 2017 r., jest limitowana. Limit, jaki trzeba stosować, jest stały, a jego wysokość jest zależna od roku, w którym została zakończona inwestycja mająca na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Wysokość kredytu, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu kwoty odsetek, jakie podlegają odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej, nie może być wyższa niż iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego dla 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, który jest określany w celu ustalenia wysokości premii gwarancyjnej za III kwartał od wkładów na książeczkach mieszkaniowych. Do obliczeń zawsze brany jest pod uwagę wskaźnik dla III kwartału, który obowiązywał w roku poprzedzającym rok zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

 

Podatnicy, którzy uwzględniają ulgę odsetkową w pit 37 druk, powinni pamiętać o tym, że dokonane odliczenie musi zostać odpowiednio udokumentowane. Co prawda dokumentacji nie trzeba składać w urzędzie skarbowym wraz z zeznaniem rocznym, jednak nie oznacza to, że nie trzeba jej posiadać. Podatnik korzystający z ulgi powinien przechowywać dokumenty potwierdzające wysokość odsetek od kredytu, opłaconych w trakcie 2017 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fiskus może zażądać przedstawienia dowodów na to, że podatnik posiadał prawo do ulgi, do momentu, w którym zobowiązanie, wynikające ze złożonej deklaracji, ulegnie przedawnieniu. Okres przedawnienia, w przypadku zobowiązań o charakterze podatkowym, trwa aż 5 lat, a jego bieg zaczyna się po zakończeniu roku, w którym zostało złożone zeznanie. Zatem dokumentację, związaną z ulgą odsetkową za 2017 r., należy przechowywać aż do końca 2021 r.

Osoby korzystające z ulgi odsetkowej, muszą dołączyć do rozliczenia podatkowego odpowiednie załączniki. Trzeba o tym pamiętać, gdyż brak załączników będzie skutkował koniecznością złożenia korekty. Jeżeli odliczamy ulgę po raz pierwszy, powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-2K, który możemy szybko i bezproblemowo wypełnić w PIT 2017 druk interaktywny. We wszystkich kolejnych latach dołączamy do deklaracji podatkowej jedynie załącznik PIT/D, który również wygenerujemy przy pomocy darmowej aplikacji komputerowej druk pit 37 pdf.

 

Aplikację Druk PIT 37 - interaktywny program ściągniecie Państwo za darmo z naszego serwisu. Link powyżej w grafice.

 

Zapraszamy również do częstych odwiedzin serwisu PIT 37 DRUK, gdzie jest mnóstwo informacji na temat rozliczeń podatkowych.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37