PIT 37 druk

Tagi

odszkodowanie od linii lotniczych w PIT 37

jak wypełnić PIT 37 instrukcja

jak uwzględnić odszkodowanie w druk PIT- 37

najnowsza instrukcja wypełniania PIT 37

instrukcja PIT 37

PIT 37

druk PIT 37

PIT 37 pdf

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

PIT 37 druk. Czy odszkodowania wypłacane przez linie lotnicze muszą być uwzględnione w formularzu PIT 37?

 

Osoby, które często podróżują samolotami niejednokrotnie miały do czynienia z opóźnieniem lub odwołaniem lotu. W przypadku opóźnień linii lotniczych pasażerom przysługuje wypłata odszkodowania. W zależności od długości lotu wysokość odszkodowania waha się pomiędzy 150-600 euro. Otrzymanie takiego odszkodowania, powoduje powstanie obowiązku podatkowego i sprawia, że pasażer musi zapłacić podatek dochodowy. Zatem wypłaconą przez linie lotnicze kwotę należy koniecznie wykazać w rocznym formularzu PIT 37.

 

Warto pamiętać, że nie zawsze w przypadku opóźnienia linie lotnicze mają obowiązek wypłaty odszkodowania. Istnieją czynniki powodujące, że ubieganie się o odszkodowanie jest niemożliwe. Możemy wśród nich wymienić:

  • opóźnienie lub odwołanie lotu mające miejsce z powodów niezależnych od linii lotniczych, np. z powodu strajku, warunków pogodowych, ataku terrorystycznego, wybuchu wojny itp.,
  • poinformowanie pasażera o odwołaniu lotu min. dwa tygodnie przed datą odlotu,
  • poinformowanie pasażera o odwołaniu lotu na 7-14 dni przed datą odlotu wraz z ofertą alternatywnego połączenia w tym samym terminie (odlot max 2 godziny przed planowany wcześniej czasem odlotu oraz przylot max 4 godziny po planowanym wcześniej czasie przylotu),
  • poinformowanie pasażera o odwołaniu lotu później niż 7 dni przed datą odlotu wraz z ofertą alternatywnego połączenia w tym samym terminie (odlot max godzinę przed planowanym wcześniej czasem odlotu oraz przylot max 2 godziny po planowanym wcześniej czasie przylotu).

 

Jeżeli nasz lot został opóźniony z winy przewoźnika, jego obowiązkiem jest:

  • dostarczenie jedzenia i napojów,
  • zapewnienie możliwości wykonania połączeń telefonicznych,
  • zapewnienie noclegu w hotelu, jeżeli opóźnienie wymaga pozostania w danym miejscu na noc.

 

W przypadku nagłego odwołania lotu, przewoźnik musi zaproponować pasażerowi następujące rozwiązania:

  • zwrot kosztów zakupu biletu,
  • wydanie biletu na lot do danej destynacji w najbliższym możliwym terminie,
  • zakwaterowanie w hotelu, wraz z wyżywieniem i transferami z/na lotnisko.

               

Oczywiście nie wszystkie opisane powyżej świadczenia podlegają opodatkowaniu. Jednak odszkodowania pieniężne ponad wartość zakupionych biletów, vouchery, dodatkowe bilety lotnicze muszą znaleźć się w druk PIT-37. Jest to spowodowane faktem, że takie świadczenia są klasyfikowane przez polskie prawodawstwo jako nieodpłatne świadczenia, które nie należą do przychodów ze stosunku pracy bądź z działalności gospodarczej, zatem są to innymi słowy przychody z innych źródeł i w taki właśnie sposób należy wpisać je do rocznej deklaracji podatkowej. Jeżeli nie wiemy jak poprawnie rozliczyć tego rodzaju dochód, powinniśmy pobrać z Internetu PIT 37 instrukcja, w której znajdziemy wszystkie niezbędne wskazówki i informacje.

               

Istnieją sytuacje, w których odszkodowania od linii lotniczych nie podlegają opodatkowaniu, mamy z nimi do czynienia, gdy takie odszkodowanie jest wypłacane wskutek decyzji sądu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odszkodowania tego typu mają formę zadośćuczynienia za poniesione straty, powstałe wskutek opóźnienia bądź odwołania lotu.

               

Jak możemy zatem zauważyć, odszkodowania, które często są dla pasażerów powodem do radości, generują także obowiązki podatkowe i w związku z tym należy je poprawnie uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. Jak już wcześniej wspomniano, warto przed wypełnieniem zeznania, zapoznać się z informacjami, które zawiera instrukcja wypełniania PIT 37, przydatny może okazać się także program do wypełniania pitów, dzięki któremu nie tylko zdecydowanie szybciej wypełnimy swoje rozliczenie roczne, ale również będziemy mieli możliwość wysłania go w formie elektronicznej.

 

Taki program do wypełniania PITów za 2017 roku, można pobrać z powyższej strony internetowej, do czego zachęcamy. Interaktywny PDF jest bezpłatny. Z tym programem bez problemu wypełnią Państwo druk PIT i złożą go w urzędzie skarbowym, za pomocą Internetu.

 

Zachęcamy również do śledzenia strony PIT 37 PDF, aby zawsze być na bieżąco z wiedzą dotyczącą rozliczeń podatkowych.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37